Krzywa grzewcza jest ważnym parametrem systemu grzewczego. Krzywa określa, jak zmienia się temperatura czynnika grzewczego w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz. W tym artykule wyjaśnimy, jak ustawić optymalną krzywą dla różnych typów systemów grzewczych - grzejników i ogrzewania podłogowego, oraz źródeł ciepła takich jak kotły gazowe i pompy ciepła.

Przy budowie domu jednorodzinnego należy zaplanować system grzewczy, który zapewni komfort wszystkim domownikom. Dom powinien być zaprojektowany tak, aby ograniczyć straty energii. Prosta bryła budynku i odpowiedania ekspozycja okien względem stron świata pozwala optymalizować uzyski energii względem strat.

Przychodzi jednak moment gdy nawet w domu pasywnym należy uruchomić ogrzewanie. Warto wtedy wiedzieć jak ustawić kocioł lub powietrzną pompę ciepła aby zapewniły komfort w domu i jednocześnie pracowały oszczędnie. Tak zwana krzywa grzewcza to sposób, w jaki pracuje system grzewczy. Utrzymuje ona stabilną temperaturę w domu. Dobrze jest o tym wiedzieć, aby wybrać odpowiedni system dla swojego domu.

Czym jest krzywa grzewcza?

Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, często mówi się o czymś, co nazywa się krzywą grzewczą. Co to jest i co to oznacza dla użytkokownika kotła lub pompy ciepła? Najprościej mówiąc, krzywa grzewcza to wykres, który pokazuje, jak różne ustawienia np kotła gazowego wpływają na ilość produkowanego ciepła. Rozumiejąc, jak działa ten wykres, można dostroić swój system ogrzewania domu, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Krzywa grzewcza pokazuje, jak zmienia się temperatura instalacji, gdy zmienia się temperatura na zewnątrz. Kocioł grzewczy będzie podgrzewał wodę do określonej temperatury w zależności od tego, co mówi krzywa. Nazywa się to regulacją pogodową.

Aby utrzymać jednolitą temperaturę w każdym pomieszczeniu, system grzewczy musi wiedzieć, jakie są warunki atmosferyczne na zewnątrz. Robi się to poprzez zainstalowanie na zewnątrz czujnika temperatury. Dane z tego czujnika są następnie wykorzystywane do regulacji temperatury ogrzewania w każdym grzejniku, tak aby wszyscy czuli się komfortowo.

Jak obliczyć krzywą grzewczą?

Krzywa grzewcza jest przedstawiona na wykresie. Oś pozioma pokazuje temperaturę powietrza zewnętrznego, a oś pionowa temperaturę systemu grzewczego w ogrzewanym domu. Dzięki temu można zobaczyć, jak różne temperatury są ze sobą powiązane. Zaznaczenie jednej linii na wykresie mówi nam o krzywej grzewczej. Regulatory pogodowe wykorzystują tę informację, aby dowiedzieć się, jak dostosować temperaturę kotła w zależności od tego, co jest na zewnątrz.

Aby obliczyć krzywą grzewczą, potrzebny jest kalkulator. Należy znać różnicę między temperaturą systemu grzewczego a temperaturą zadaną w pomieszczeniu.

Kolejnym krokiem jest obliczenie różnicy pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu, którą chce się uzyskać, a temperaturą zewnętrzną. Różnica ta powinna być oparta na strefie klimatycznej, w której znajduje się ogrzewany budynek. Następnie należy określić nachylenie krzywej grzewczej.

Przy określaniu krzywej grzewczej bierze się pod uwagę również inne czynniki.

  • Ludzie muszą czuć się komfortowo w swoich domach, a to często wiąże się z komfortem cieplnym. Komfort termiczny to sytuacja, w której ludzie czują się komfortowo pod względem temperatury powietrza i poziomu wilgotności w pomieszczeniu.
  • Lokalizacja budynku jest ważna, aby utrzymać ciepło w zimie. W Polsce istnieje pięć stref grzewczych.
  • Konstrukcja budynku jest bardzo ważna. Waga i rodzaj użytych materiałów wpływa na to, jak ciepło lub chłodno będzie w środku.
  • Stopień izolacji termicznej przegród zewnętrznych budynku ma wpływ na to jak budynek zatrzymuje ciepłe powietrze w środku i zimne na zewnątrz.
  • Rodzaj wentylacji zastosowanej w budynku jest ważny z powodu strat lub odzysku energii.
  • Ważna jest moc i wydajność urządzeń grzewczych.
  • Stopień automatyzacji kotła grzewczego i podgrzewacza ciepłej wody.

Istnieją różne rodzaje systemów grzewczych. Na przykład niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe i wysokotemperaturowe ogrzewanie grzejnikowe działają inaczej. W tym tekście wyjaśniamy, jaka powinna być idealna krzywa grzewcza dla każdego typu systemu i podpowiadamy, jak ją prawidłowo ustawić.

Jak ustawić krzywą grzewczą dla ogrzewania podłogowego?

Krzywa grzewcza dla ogrzewania podłogowego powinna być ustalona z uwzględnieniem specyfiki tego systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe, co oznacza, że temperatura czynnika roboczego (zwykle wody) w systemie jest dość niska, w zakresie 40-55 stopni Celsjusza lub mniej. Pozwala to na uzyskanie znacznie bardziej komfortowego środowiska i pomaga oszczędzać energię.

Wydajność ogrzewania podłogowego jest wrażliwa na zmiany temperatury wody. Oznacza to, że przy niskich temperaturach ogrzewanie podłogowe powinno mieć niski spadek.

Aby zwiększyć wydajność kotła kondensacyjnego współpracującego z ogrzewaniem podłogowym, należy obniżyć temperaturę czynnika grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że jeżeli woda jest zbyt gorąca, trudniej będzie kondensować parę wodną ze spalin. To z kolei obniży sprawność Państwa pieca.

Aby ustawić krzywą grzewczą dla ogrzewania podłogowego, należy użyć zakresu od 0,2 do 0,4. Jednak niektóre regulatory pogodowe przewidują zakres od 0,2 do 0,8.

 

Jak ustawić krzywą grzewczą dla grzejników?

Krzywe grzewcze dla grzejników dobiera się inaczej niż dla ogrzewania podłogowego. Dzieje się tak dlatego, że grzejniki pracują przy wyższej granicy temperatury (60 stopni Celsjusza) niż ogrzewanie podłogowe.

Jaką krzywą grzewczą dla grzejników należy przyjąć, aby utrzymać komfort cieplny? W przypadku nowo wybudowanych domów, które spełniają wiele kryteriów efektywności energetycznej i są dobrze zaizolowane termicznie, zazwyczaj wystarcza wartość 1-1,5.

Proszę pamiętać, że na krzywą grzewczą ma wpływ wielkość grzejników. Im są one większe, tym krzywa powinna być niższa i odwrotnie. Przewymiarowane grzejniki umożliwiają więc obniżenie temperatury na kotle gazowym.

Wstępne ustawienie krzywej grzewczej jest zazwyczaj wykonywane przez instalatora, który montuje i uruchamia dany system grzewczy w domu. Wybiera on odpowiednią krzywą grzewczą.

W instrukcji obsługi kotła gazowego lub pompcy ciepła znajdują się wskazówki, jak ustawić krzywą grzewczą. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka powinna być temperatura dla ogrzewania podłogowego i grzejników.

Można dostosować krzywą grzewczą, aby była bardziej komfortowa. Można to zrobić, przesuwając ją w górę lub w dół oraz zmieniając jej kąt.

Odczuwalne ciepło w domu Korekta krzywej grzewczej
Za niska temperatura bez względu na pogodę Przesunięcie w górę
Za wysoka temperatura bez względu na pogodę Przesunięcie w dół
Za niska temperatura  w czasie mrozów Wybór krzywej o większym nachyleniu
Za wysoka temperatura w czasie mrozów Wybór krzywej o mniejszym nachyleniu

 

Być może trzeba będzie kilka razy dopasować krzywą grzewczą, aby uzyskać pożądaną temperaturę w budynku. Ale nie należy jej zbytnio zmieniać - wystarczy przesunąć ją o jeden poziom w górę lub w dół. Wtedy będzie można zobaczyć, jak zmienia się temperatura w poszczególnych pomieszczeniach.

Krzywa grzewcza dla konkretnej temperatury

ędzy krzywą grzewczą a zużyciem gazu. Na przykład, do ogrzania domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych może potrzeba rocznie około 10 000 kWh energii.

Jeżeli temperatura wody wzrośnie o 1 stopień, zużycie instalacji wzrośnie o 10 600 kWh. Oznacza to, że roczna różnica w rachunkach za gaz, przy źle ustawionej krzywej grzewczej wyniesie blisko 200 zł.

Z drugiej strony, jeżeli obniży się temperaturę ogrzewania lub przesunie krzywą na wykresie, zmniejszy to zużycie paliwa. Oznacza to, że pewne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Obniżenie krzywej grzewczej w instalacji z kotłem gazowym wpłynie tylko na temperaturę wody w instalacji grzewczej, a nie na to, ile ciepła kocioł dostarcza do domu. Ilość ciepła dostarczanego do domu przez kocioł jest taka sama, niezależnie od tego, czy woda jest zimniejsza, czy nie. Przy zimniejszej wodzie więcej ciepła musi przepłynąć przez grzejnik, aby dostarczyć dokładnie taką samą ilość ciepła do Państwa pokoju.

Jaka krzywa grzewcza dla pompy ciepła?

Jak ustawić krzywą grzewczą dla pompy ciepła? Należy ją oprzeć na zapotrzebowaniu na ciepło i temperaturze na zewnątrz. Ponadto, należy odpowiednio dobrać krzywą grzewczą w zależności od rodzaju systemu grzewczego. Pompa ciepła może zasilać zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe.

Jeżeli zwiększą Państwo temperaturę wody w systemie pompy ciepła, spowoduje to, że pompa ciepła będzie pracować mniej efektywnie. Oznacza to, że ogrzewanie domu będzie kosztowało więcej.

System pompy ciepła wykorzystuje regulator do wyboru parametrów, które zapewnią najlepsze ogrzewanie. Następnie regulator steruje źródłem ciepła i obiegami grzewczymi. Regulowana jest temperatura wody w pompie i moc wykorzystywana do ogrzewania.

Jak ustawić krzywą grzewczą?

Nie bez powodu istnieją różne systemy grzewcze o różnych zakresach. Każdy dom jest inny, więc to, co może być najlepszym systemem grzewczym dla jednego domu, może nie być najlepsze dla innego. Należy wybrać system grzewczy odpowiedni dla własnego domu i własnych potrzeb.

Krzywą grzewczą można ustawić tak, aby w każdym pomieszczeniu panowała żądana przez Państwa temperatura. Istnieją różne rodzaje ogrzewania, a każdy z nich ma inne nachylenie w zależności od pożądanej temperatury.

 

 

Instalacja grzejnikowa

z temperaturą zasilania i powrotu 70/55oC oraz przy założeniu temperatury zewnętrznej -10oC

Ogrzewanie podłogowe

z temperaturą zasilania i powrotu 35/27oC oraz przy założeniu temperatury zewnętrznej -10oC

Krzywa grzewcza dla 20 stopni

1,67

0,5

Krzywa grzewcza dla 21 stopni

1,58

0,45

Krzywa grzewcza dla 22 stopni

1,5

0,41

Krzywa grzewcza dla 23 stopni

1,42

0,36

Automatyczna krzywa grzewcza

Ręczne ustawienie krzywej grzewczej może być trudne dla osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Może się okazać, że wybrana krzywa jest zbyt niska lub ma zbyt duże nachylenie. Jeśli tak się stanie, od razu da się odczuć w sezonie grzewczym, że w pomieszczeniach mieszkalnych będzie albo za zimno, albo za ciepło - przez cały czas lub w najbardziej mroźnych okresach.

Alternatywą może być więc automatyczna krzywa grzewcza. Polega to na tym, że nowoczesny regulator temperatury ustala odpowiednie parametry systemu na podstawie ciągłego pomiaru temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Takie regulatory są wygodne, ale dość drogie i nie są jeszcze w powszechnym użyciu.

Zmiana krzywej grzewczej a oszczędności

Ogrzewanie domu zużywa dużo gazu. Szacuje się, że jeżeli temperatura wody w instalacji zostanie podniesiona tylko o jeden stopień, to ilość zużytego paliwa wzrośnie nawet o 6%. Dzieje się tak dlatego, że istnieje ścisły związek mi